| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 4.3 mm |
| Width | 1.6 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 3.2 mm |
| Radiation Hardening | No |
| Contact Plating | Tin |
| Type | Hall Effect Switch, Omnipolar Switch |
| Output Voltage | 5.5 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | Digital |
| Max Power Dissipation | 550 mW |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.5 V |
| Max Output Current | 1 mA |
| Operating Supply Current | 3 mA |
| Max Supply Current | 6 mA |
| Test Condition | 25 °C |
| Sensing Range | ±6 mT Trip, ±1 mT Release |
| Packaging | Bulk |
| Polarity | North Pole, South Pole |
| RoHS | Compliant |
Stock: 1505
Distributors
pcbx
Unit Price$0.37402
Ext.Price$0.37402
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.37402 | $0.37402 |
| 10 | $0.33093 | $3.30930 |
| 50 | $0.29280 | $14.64000 |
| 100 | $0.26485 | $26.48500 |
| 500 | $0.23957 | $119.78500 |
| 1000 | $0.21670 | $216.70000 |
| 3000 | $0.20151 | $604.53000 |
| 5000 | $0.18738 | $936.90000 |
